page-header

Hafıza Teknikleri Eğitimi

HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ NEDİR?

Bir bilginin çok daha kolay, çok daha çabuk, ve daha kalıcı bir şekilde öğrenilmesini ve zihne kaydedilmesini sağlayan ve gerektiğinde  bilginin rahatlıkla geriye çağrılmasını sağlatan sistemin adıdır.

HAFIZA, beynimizin bilgileri depolamasıdır.  Her beyin bilgiyi depolar. Fakat tek başına bilgilerin depolanması, gerektiğinde kullanıma açık hale gelmesini sağlamayabilir.

HAFIZA TEKNİKLERİ,   Özel bir takım metodlar ile bilgiyi depolarken ona uygun şekil verdiren ve gerektiğinde geri çağrılmasını kolaylaştıran bir sistemdir .

Bir kişi yeni şeyler öğrenirken sağlıklı bir öğrenmeyi gerçekleştirebilmesi için 3 problemi çözmelidir.

Bunlar;

1- Bilgiyi hafızaya kaydedememe problemi: Kişi bilgiyi defalarca okur ve tekrar eder yada tekrar tekrar o bilgiyi dinler fakat yine de bilgiyi hafızasına kaydedemez. Bazen bilgiler bir dersin formülü yada yabancı dil öğrenme ile ilgili olabilir. Klasik tekrar etme yöntemleri ile bilgilerin hafızaya kaydolması zor bir süreçtir. İşte tam bu noktada hafıza teknikleri kullanılarak bu problem ortadan kaldırılabilir.

2- Çalıştığını unutmak ve bilgiyi doğru kaydedememek. Kişi bilgiyi öğrenir ve hatta ezberler ancak birkaç gün sonra yada birkaç hafta veya ay sonra bilgiyi unutur. Unutmak demek bilginin hafızaya doğru bir şekilde kaydedilmemiş olması demektir. Hafıza teknikleri ile bu problem tamamen ortadan kalkar.

3- Öğrenilen bilgiyi tam gerekli olduğu anda hatırlayamamak: Biz buna bilgiyi gerektiğinde geri çağırabilmek diyoruz. Çoğu kişi birşeyler öğrenir fakat bunu hafızasında doğru yere doğru bir şekilde kaydedemezse eğer tam da ihtiyacı olduğu anda onu geri çıkartamaz. Yine hafıza teknikleri eğitimi ile bu problem de kolaylıkla ortadan kalkabilir.

Bir kişinin yeni bilgiler öğrenirken öğrendiklerini hafızasına kaydetmeyi, doğru bir yere yerleştirmeyi ve gerektiğinde geri çağırmayı iyi bilmesi gerekmektedir. İşte hafıza tekniklerinin amacı da tam budur.

Hafıza teknikleri sayesinde kişi kolay ve hızlı öğrenebilir, bilgiyi kolay bir şekilde hafızasına kaydedebilir, kaydettiği bilgiyi de gerektiği anda kolaylıkla geri çağırabilir.

Hafıza görüntü ve resimler ile ezberler. İnsan beyninde gerçek görme ile zihinsel canlandırma yaparak görme yani hayali görme aynıdır. İşte bu sebepten dolayıdır ki hafıza teknikleri eğitiminim temelinde zihinsel canlandırmalar yapmak ve canlandırma yolu ile zihne resim göndermek vardır. Kısacası beyin zihinsel canlandırma ile gelen resimleri gerçekten gözün gördüğünü zanneder ve hafızaya kaydeder. Bizlerin zihinsel canlandırma yapma yeteneğimizi geliştirmemiz işte bu yüzden çok önemlidir.

Back to top of page