page-header

EFT İLE YAŞAM KOÇLUK

Programın Tanımı

’EMOTIONAL FREEDOM TECNIQUES: EFT NEDİR?’’ EFT, kişinin enerji bedeninde oluşmuş duygusal tıkanıkların açılmasında kullanılan, hızlı ve çok etkili bir yöntemdir. Uygulamaların kökeninde binlerce yıldır kullanılan Çin tıbbının tanımlandığı kavramlar ve ilkeler yatar. Bugün çok sayıda psikolog ve tıp doktoru çeşitli rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasında EFT’den yararlanmaktadır.

Yan etkisi ve herhangi bir zararı olmayan, tam güvenli bir yöntemdir. Hepimiz başımızdan kötü bir olay geçtiğinde, olumsuz ve derin bir deneyim yaşadığımızda bunun etkilerini yıllarca taşıdığımızı biliriz. Bunun nedeni geçirdiğimiz travmanın enerji bedenimizde bıraktığı tıkanıklıklardır.

EFT’nin kuramı bunun iyice genişletilmiş halidir: ‘’Bütün olumsuz duyguların nedeni bedenin enerji sisteminde meydana gelmiş bir aksaklıkıtır.’’ Bu aksaklık enerjisel olarak giderildiği anda duygusal düzeyde de giderilir ve kişi olumsuz duygulardan kurtulur.

Bu basit yöntem ile tüm yapılan, bir yandan halletmek istediğiniz sorunu zihnimizde tutarken ve bununla ilgili duyguların ortaya çıkmasına izin verirken, diğer taraftan parmak uçlarınızla bazı akupunktur noktalarına hafifçe vurmaktan ibarettir. Bu şekilde meridyenleriniz açılır ve enerjiniz dengelenir, sorun da kalıcı bir biçimde ortadan kalkar.

Programın Kazanımları

 • Hızlıdır !

Birçok eski ya da yeni duygusal sorun bir saatten az bir sürede tamamen iyileşir, en inatçı tıkanıklıklar bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkar.

 • Etkili ve kalıcıdır !

Ömür boyu başa çıkılamamış korkular, takıntılar, derin üzüntüler bütünüyle ortadan kalkar. Kalıcı iyileşme sağlanır.

 • Yumuşak ve naziktir!

Sadece parmak uçları dokunularak yapılır.

 • Güvenlidir!

Bedende çekme, itme, döndürme gibi manipülasyonlar yapılmaz, iğne batırılmaz, tablet ya da kimyasal herhangi bir madde alınmaz. Bu yüzden hiçbir tehlikesi yoktur.

 • Özeldir!

Uzun terapi seanslarında tüm yaşamımızı anlatırız, EFT’de ise halletmek istediğimiz soruna odaklanmamız yeterlidir.

 • Kolaydır

Öğrenmesi ve uygulması kolay ve basittir, yöntemi kullanacak kişinin psikolojik ya da tıp eğitimi alması gerekmez. Kendi kendine uygulanabilir.

 • Her tür sorun için uygulanabilir!

Yeni tıkanıklıklara yol açmaz (geçmişimizde yaşadığımız olayların acısını tekrar yaşamamız gerekmez.) Birçok psikolog aylar, hatta yıllar süren terapilerin yeni sorunlar getirdiğini, suçluluk, pişmanlık, kendine dönük öfke vb duygular yarattığını kabul etmektedir.

Soruna bağlı olarak başarı oranı %85-97 arasındadır.

Programın İçeriği

Duygusal Özgürleşme Teknikleri 

Yaşamımızın pek çok alanında sorun yaşıyoruz, bunlara verdiğimiz tepkilerin niteliği ise yaşam düzeyimizi, sağlık ve mutluluk katsayımızı oluşturuyor. Zihnimizin olumsuz yorumları bazen yıllarca sürüyor, alışkanlıkla düşündüklerimiz bizi mutsuzluğa, başarısızlığa, çeşitli rahatsızlıklara sürüklüyor. Oysa zihninizi bilinçle, farkındalıkla programlamanız mümkün. Hem de yalnızca parmak uçlarınızı kullanarak

 E.F.T nin Uygulama Alanları Nelerdir?

 • Olumsuz Duygular (Stres, öfke, korku, kaygı, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon
 • Olumsuz İnançlar (“Talihsizim”, “Yalnızlığa mahkumum”, “Beceriksizim”, “Kimseye güvenmemek lazım”, “Para bana hiç gelmeyecek”
 • Duygusal Travma (Kaza, deprem, cinsel taciz, zorbalığa uğrama, terk edilme, işten atılma, soygun, yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama
 • Bedensel Sorunlar (Allerjiler, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kabızlık, cinsel sorunlar, şişmanlık, sedef hastalığı, karın ve mide ağrıları
 • Madde Bağımlılıkları (Sigara, alkol, yemek, uyuşturucu, alışveriş, çikolata …) • İlişkiler ( Anlaşmazlık, cinsel sorunlar, boşanma, insan bağımlılığı, çocuklar ile iletişim
 • Hedef Belirleme (İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, başarılacak projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını ortaya çıkarmada
 • Performans Artırma (Sınav, iş, spor, sanat, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma
 • Ruhsal Gelişim (Dinginlik, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme…) E.F.T Nasıl Çalışır? Bedenimizin yaşam kaynağı enerji, “meridyen” adı verilen ve kendileri de enerjiden oluşan kanallar ile bedene yayılır ve tüm sistem tarafından kullanılır.

Enerjinin sürekli ve düzgün aktığı, yüksek olduğu zamanlar bizim her bakımdan sağlıklı olduğumuz zamanlardır. Yaşadığımız travmalar ve baskıladığımız, belirdikleri anda yaşamayıp içimizde tuttuğumuz duygular meridyenlerde tıkanıklıklar, aksamalar yaratır. EFT bunların yüzeye çıkarılıp giderilmesi için geliştirilmiş bir tekniktir.

Yaşadığımız olumsuz bir olayın ya da bir travmanın anısı (blokajı) bedenin enerji kanallarında saklandıkça bedensel ya da psikolojik acı yaşanır. Deneyimlemekte olduğumuz tüm olumsuz duyguların nedeni, bedenin enerji sistemindeki bir aksaklıktır.

Bazı anılar bizi rahatsız eder, bazıları etmez. Rahatsız eden anılar, enerji bedenimizde aksamaya neden olanlardır ve geleneksel psikoterapide yapıldığı şekilde, bazen bu anıları tekrar etmek, derinlerine inmek, incelemek ve sahiplenmek – asıl sebep, yani enerji tıkanıklığı varlığını sürdürdüğü için- kişinin ruh halinde olumlu gelişmeler sağlayamaz.


Back to top of page