Yaşam Koçluğu Eğitimi | Koçluk Merkezi
Anasayfa
Yaşam Koçu Olmak
Yaşam Koçluğu Eğitimi
Yaşam Koçluğu Eğitimi

PROGRAMIN TANIMI

Yaşam Koçluğu Sertifika Programının Amacı:

Koçluk Merkezi ekibi olarak Yaşam Koçluğu Sertifikasyon programımızdaki amacımız; tüm katılımcılarımıza kendilerinin sahip oldukları bilgi, birikim, deneyim, beceri ve uzmanlık alanlarının üzerine ek olarak vereceğimiz kapsamlı yaşam koçluğu eğitimi ile onların kişisel gelişim ve koçluk alanına profesyonel bir şekilde geçmelerine destek olmaktır.

Yaşam Koçluğu Sertifika Programının Kapsamı: Yaşam Koçluğu Sertifikasyon programı bireylerin yaşamlarının tüm alanlarına koçluk yapmayı hedefleyen kişilerin, koçluk sürecini ileri düzeyde nasıl uygulayabileceklerini ve kendi yaşamlarına da bu gelişim sürecini nasıl aktarabileceklerini uygulamalar ile deneyimleterek öğreten bir sertifikasyon programıdır.

KAZANIMLAR

Yaşam Koçluğu Sertifika Programın Kazanımları:


Yaşam koçluğu tüm koçluk uygulamalarının başlangıcıdır diyebiliriz. Yaşam Koçluğu hayatın her alanıyla ilgili hedefler belirlemek, değişiklik ve yenilikler yapmak, gelişmek ve değişmek için kullanılabilecek bir sistemdir. Başlangıç aşamasında alınması gereken eğitim yaşam koçluğu eğitimidir. Bunun sonrasında diğer tüm koçluk uygulamaları spesifik alanlarda uzmanlaşılarak uygulanır.

Yaşam Koçluğu sertifikasyon programını tamamlayan kişiler hem kendi yaşamlarında hem de koçluk uygulaması yaptıkları bireylerin tüm yaşam alanlarında; ?

 • Yaşamı keşfetmeyi 
 • Yaşamla hem bedensel hem zihinsel olarak derin uyum içinde olmayı
 • Yaşamda dinlemeyi yeniden öğrenerek psikolojik oksijen vermeyi  
 • Yaşamda güçlü gözlemlerde bulunmayı 
 • Yaşamda güçlü sorular sormayı 
 • Yaşamı yeniden yapılandırmayı 
 • Yaşamda farkındalık kazandırmayı 
 • Yaşamdaki anlamları değiştirmeyi 
 • Yaşam yolunda ilerlerken cesaretlendirmeyi 
 • Yaşamdaki güçlü ve geliştirilmesi gereken yanları ortaya çıkarmayı 
 • Yaşamı tüm alanlarında dengeye ve doyuma ulaştırmayı  
 • Yaşamı sadeleştirmeyi 
 • Yaşama kurallar ve sınırlar koymayı 
 • Yaşama huzur, mutluluk ve tutku eklemeyi 
 • Yaşamda beyin fırtınası yapmayı 
 • Yaşamda eylem adımları oluşturmayı 
 • Yaşamdan taahhütler almayı 
 • Yaşamdaki değişimleri geleceğe uyarlamayı 

Yaşamı takip etmeyi ve sürekli ileri ve derine doğru ilerleme gerçekleştirmesine ayna olmayı deneyimleyip bu yetkinlikleri kazanacaklardır.

Sertifika Yetkinlikleri: Bireylerin yaşamlarına koçluk edebilirler. Profesyonellerin yaşamlarına koçluk edebilirler. ? Kurum içi ve kurum dışı hizmet verebilirler.

PROGRAMIN İÇERİĞİ

Keşfediş

İnsanoğlu olarak gelişebilmemizin anahtarı keşfetmek ve edilmektir. Koçlukta bireyi gelişme yolunda destekleyebilmek için önce keşfetmemiz gerekir. Bu keşfediş inanılmaz bir rahatlama ve ilerleme için kapıları açar.

İletişim
Yaşam Koçluğu sürecinin tamamında, usta koç iletişimini en üst düzeyde kurmalıdır. Koçluk dışarıdan yüzeysel bakanlara kolay bir iş olarak gelir ancak odaklanılması ve tüm becerilerinizi en üst düzeyde o koçluk anına adamanız gerekmektedir. İletişim bunlardan en önemlisidir. Usta bir koç olarak iletişiminizin dilini danışanınızın sürecine göre ayarlayıp bir de anlık koçluk dinamikleri ile harmanlayabildiğinizde mükemmel sonuçlar almanız içten bile değildir.

Gelecek
Koçluk herzaman için şimdi ve gelecekle ilgilidir. Diğer terapi ve danışmanlık akımlarından en büyük farkı budur. Koçluk bugün ile gelecek hedefler arasındaki boşluğun kapanması ile ilgilenir.

Kaynaklar
Koçluk sürecinde danışana ihtiyaç duyduğu kaynakları bulabilmesi için öncülük ve liderlik etmeniz önemlidir.

Cesaret

Koçluk sürecinde danışanın eyleme geçmesi yapılan çalışmanın sonucunu ve gelişimini göstermektedir. Bu anlamda eyleme geçebilmesi için cesarete ihtiyaç duyabilir o cesareti verebilecek koçluk süreci alınacak eylemlerin kalitesini arttırmaktadır.

Destek
Usta bir yaşam koçu danışanına vereceği desteği karşılık beklemeden yapar ve danışanının alacağı kararlar hoşuna gitse de gitmese de onu desteklemeye devam eder.

Denge
Yaşamı yaşanabilir ve tutkulu kılan dengedir. Yaşamdaki gelişim dengenin kurulması ve bütüne doğru ilerlemelerle olur. Danışanın dengeye gelebilmesi için yaşamında bir takım şeylere EVET derken diğerlerine HAYIR demeye cesareti ve isteği olmalıdır. Bunu da sağlayacak olan “Usta Yaşam” koçudur.

Doyum
Danışanın isteğine ulaştığını doyum yaşayarak anlayacak ve her doyumun getirdiği haz ile bir sonraki gelişimin filizleri kendiliğinden atılmış olacak ve bu filizlerin gelişerek büyümesini de usta koçluk sürecinin keşfetmeden başlayan ve doyuma kadar yargısız, destekleyici, meydan okuyucu, ileri ve derine iten doğası gerçekleşecektir.
Hemen Sizi Arayalım!
Detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurmanız yeterli!
 
 
 
Gönder